I.    OSCILOSKOP, POKROČILÉ FUNKCIE

TEÓRIA:    Kompletný obsah oboch prednášok z osciloskopov v predmete Meranie v elektronike.

Doporučenia:
1.    Pred začatím práce si uveďte osciloskop do základného východzieho stavu stlačením tlačítka „Default Setup“ – zrušíte tak všetky špeciálne nastavenia, ktoré mohli zostať po Vašich „predchodcoch“.
2.    Uložte si získané priebehy na USB kľúč (Save/Recall > Storage > 8, 24 bitmap, alebo PNG; External). Rovnako môžete využiť tlačidlo Save to USB, ktorá uloží obrázok obrazovky vo formáte PNG na USB kľúč. Použijete ich následne pri prezentácií z tohto merania.

Príručky prístrojov:

Osciloskop Keysight 1052G
Osciloskop Agilent DSO1004A
Meracia karta myDAQ
Tréningový návod s úlohami pre EDUX1052G

ÚLOHY:

1. Zoznámte sa s pracoviskom a osciloskopmi. V čom je medzi nimi rozdiel? Pripojte sondy a vykonajte ich frekvenčnú kompenzáciu.

2. Pripojte výstupy meracej karty myDAQ AO0 a AO1 k vstupom osciloskopu EDUX1052 ako aj DSO1004. Spustite program Generator umiestnený na ploche a v programe zapnite úlohu  2 (digitálny priebeh s poruchami). Program generuje sériu digitálnych impulzov (burst) s poruchami (rovnako na oboch výstupných kanáloch karty).
a. Kanálom 1 osciloskopov zachyťte jeden generovaný signál (stačí jedna sonda na jednom kanále). Signál pozostáva zo série za sebou idúcich impulzov (burst), ktoré sa opakujú s náhodným oneskorením (nepravidelne). To sťažuje správne zachytenie signálu bez toho, aby „preskakoval“ na obrazovke. Pre zasynchronizovanie vyskúšajte režim Normal, spúšťanie na hranu a nastavenie vhodného času hold-off. Pri akom čase hold-off sa signál korektne zasynchronizuje a prečo?
b. Po zasynchronizovaní si zobrazte detailne pomocou funkcie Zoom vybraný impulz a kurzormi odmerajte doby čela, tyla a šírku. Na odmeranie týchto časov použite aj funkciu z menu Measure a porovnajte tieto merania.
c. (Túto úlohu je možné odmerať iba osciloskopom DSO1004) V signáli sa náhodne vyskytujú dva druhy chýb. Na ich odhalenie využite funkciu osciloskopu „Mask test“. Signál zobrazte na čo najväčšej časti obrazovky a zarovnajte doľava. Utility > Mask Test > Enable test > on. Následne treba nastaviť masku: Utility > Mask test > Mask settings > |Teraz zastavte signál, podľa ktorého chcete vytvoriť masku na displeji tlačítkom STOP (snažte sa zachytiť signál, ktorý sa vyskytuje najviac, najčastejšie, čiže je „bez porúch“)| > Xmask a Ymask nastavte podľa uváženia čo najtesnejšie okolo signálu (napr. 0,2Div) a stlačte „Create mask“. V „Mask test“ stlačte Operate. Teraz osciloskop beží v testovacom móde. Zastaví sa, ak signál vybenhe z masky von. Ak sa tak stane, poznačte si druh poruchy (uložte si obrazovku) a znova spuste test (Operate). Opakujte kým nenájdete dva druhy poruchy v signále. Aké sú? Prezrite si aj ostatné nastavenia Mask Test.
d. V signáli môžeme nájsť poruchu typu glitch aj iným spôsobom. Využijeme na to synchronizačný mód „Pulse“. Trigger > Triger Type > Triger Type > Pulse Width. Nastavte impulz na kladnú polvlnu a When (podmienka) nastavte na užší ako (<). Predtým nastavte režim časovej základne na Normal. Setting nastavte na 350 uS, toľko by mal mať najužší platný impulz. Teraz by sa mal spúšťať osciloskop iba na impulz signálu, ktorý je užší ako 350 uS. Znižujte pomaly tento čas. Signál sa prestane vykresľovať, keďže nie je splnená podmienka synchronizácie. Sledujte teraz osciloskop. Keď nastane porucha (glitch), vykreslí sa na obrazovke (trigger NORMAL). Uložte si zachytenú poruchu (glitch) na USB.
e.  Ďalší spôsob nájdenia poruchy typu glitch je využitie dosvitu (persistence). Nastavte osciloskop v móde Normal tak, aby ste mali na obrazovke jeden jeden až dva náhodné bity z bloku dát. V menu DISPLEY nastavte Persistence na nekonečno a zvýšte jas na obrazovke na maximum. Výsledkom by malo byť zobrazenie nie iba štandardného impulzu ale aj glitchu.

3. Spustite úlohu 3 (fázový posun).
Program generuje jeden harmonický signál o frekvencii 1 kHz a druhý harmonický signál, ktorého frekvenciu a fázový posun oproti prvému signálu môžeme meniť myšou v okne na obrazovke počítača (na ovládanie môžete použiť aj klávesy home, end, a page up, page down).
a. Nastavte frekvenciu druhého signálu na 1 kHz. Osciloskopom zachyťte oba signály (jeden na kanále 1 a jeden na kanále 2). Zdroj synchronizácie je kanál 1. Nastavte v ovládacom softvéri posun signálu cca 90°. Všimnite si, ako sa zmenili vykreslené signáli. Ktorý sa pohol, keď ste zmenili fázový posun? Odčítajte fázový posun signálov pomocou kurzorov. Ako korešponduje s nastavenou hodnotou? Zmeňte trigger source na druhý kanál, a znova meňte fázový posun medzi signálmi. Ktorý signál sa hýbe po obrazovke teraz? Prečo?
b. Zmeňte frekvenciu druhého signálu. Je možné odmerať fázový posun medzi signálmi. Ak nie, prečo?
c. Zmeňte mód osciloskopu na X-Y (Acquire > Time Mode > XY). Vycentrujte obrazec na stred obrazovky. Meňte fázový posun druhého generátora a jeho frekvenciu. Pozorujte, ako sa menia vykresľované Lissajousove obrazce. Všimnite si, ako sú vykreslené pri pomere frekvencií 2:1, 1:2, 1:3, 1:4 a pri ľubovoľných neceločíselných pomeroch (počet meraní podľa zostávajúceho času cvičenia). 

4. Spusťte úlohu 4 (Diagram oka)
Program generuje digitálne dáta na jednom kanále a synchronizačné impulzy (hodiny) na druhom. Kanál s dátami pripojte na kanál 1 osciloskopu a hodiny na kanál 2. Podľa kanálu 2 zasynchronizujte priebeh v režime Edge (na hranu). Kanál 2 nezobrazujte, a kanál 1 si zobrazte na celú obrazovku. Nato, aby sme videli diagram oka, musí sa nastaviť dosvit stopy: Display > persist > infinite. Históriu dosvitu vynulujte aby sa obrázok vytváral iba od tejto chvíle a nebol ovplyvnený predchádzajúcim meraním. Časovú základňu nastavte tak, aby ste videli v strede obrazovky jedno oko. Obrázok oka si uložte. 

5. Na signáli sa môžu objavovať kráthe poruchové impulzy. Pre ich zachytenie je vhodný Peak Detect mode. Vyskúšajte si jeho použitie podľa Lab#13 v tréningovom manuále pre EDUX1052G, str. 66.

6. Osciloskopy dokážu vykonávať aj rôzne automatické merania zachyteného signálu. Vyskúšajte nasledujúce:
a. Parametre digitálneho priebehu signálu - Vyskúšajte si podľa Lab#10 v tréningovom manuále pre EDUX1052G, str. 54.
b pre zložitejšie signály podľa Lab#11 v tréningovom manuále pre EDUX1052G, str. 60.

7. Moderné digitálne osciloskopy umožňujú aj odmerať spektrum meraného signálu, ktoré osciloskop vypočíta pomocou FFT zo vzoriek signálu uložených v pamäti osciloskopu. Vyskúšajte si túto funkciu podľa Lab#12 v tréningovom manuále pre EDUX1052G, str. 64.


Nepovinná doplnková úloha:
Spustite program Generator umiestnený na ploche a v programe zapnite úlohu Úlohu 5. (Túto úlohu je možné odmerať iba osciloskopom Keysight 1052G)
Program generuje signál, ktorý simuluje prenos dát po RS232/485 (ASCII 8 bitový kód vysielaný od najnižšieho bitu, doplnený START bitom a dvoma STOP bitmi, BAUD rate je 19,2 k). Prenos začína vysielaním kódu písmena A, zvyšok predstavujú určitý text, v ktorom sa po minúte mení koncová časť. Dokážete z priebehu prečítať správu? Skúste použiť dekodér digitálnych signálov zabudovaný v osciloskope (Analyze > Features > Serial Bus). Mode nastavte na UART/RS232. V submenu Bus Config nastavte Baud Rate, a kľudovú polaritu (Polarity) na Idle High. V menu Setting si môžete nastaviť Base na ASCII pre lepšie odčítavanie prenášaných dát. Vyskúšajte zasynchronizovať osciloskop metódami, ktoré sú už Vám známe. Taktiež si môžete vyskúšať synchronizáciu na znak (Triger > Triger Type > Serial 1). V trigger setup si nastavte, aby bol trigger nastavený na RX data. Môžete nastaviť aby sa synchronizoval na znak A(0x41). Signál ďalej obsahuje náhodne sa vyskytujúce poruchy vo forme krátkych špičiek (GLITCH). Dokážete zistiť, či sa v priebehu prenosu objavujú na náhodných miestach alebo iba na niektorých pozíciách?